Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Ile jest czasu na zwrot towaru?

Biznes Data publikacji - 30 sierpnia, 2024 Autor - Redakcja linkmania.pl
Ile jest czasu na zwrot towaru


Zakupy przez internet stały się codziennością dla wielu z nas, oferując wygodę i szeroki wybór produktów bez wychodzenia z domu. Jednak zdarza się, że zamówiony towar nie spełnia naszych oczekiwań lub po prostu zmieniamy zdanie. Na szczęście prawo konsumenckie daje nam możliwość zwrotu zakupionego produktu bez podawania przyczyny. Ale ile dokładnie mamy na to czasu? W tym artykule wyjaśnimy, jakie zasady obowiązują w przypadku zwrotu towaru oraz jakie są najważniejsze terminy, o których warto pamiętać.

Standardowy czas na zwrot produktu

W przypadku zakupów dokonanych przez internet lub innych form sprzedaży na odległość, konsument ma prawo odstąpić od umowy bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni kalendarzowych od momentu otrzymania towaru. 

Jest to jedno z podstawowych uprawnień konsumentów, które ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zakupów online i możliwość dokładnego sprawdzenia towaru w warunkach domowych. Czas ten jednak może być dłuższy, wszystko zależy od danego sklepu.

Sprawdź także czym się różni zwrot od reklamacji: https://linkmania.pl/czym-sie-roznia-procedury-zwrotow-i-reklamacji-w-e-commerce/

Od jakiego momentu liczy się czas na zwrot? 

14-dniowy termin na odstąpienie od umowy rozpoczyna się od dnia, w którym konsument lub osoba trzecia wskazana przez niego (niebędąca przewoźnikiem) fizycznie otrzymała towar. W sytuacji, gdy zamówienie obejmuje wiele produktów dostarczanych osobno, termin zaczyna biec od dnia otrzymania ostatniego z nich. Jeśli umowa dotyczy regularnego dostarczania towarów przez określony czas, czas na zwrot liczony jest od dnia otrzymania pierwszej dostawy.

Od czego zacząć zwrot towaru?

Aby zwrócić towar, konsument musi złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Może to zrobić na różne sposoby, w zależności od preferencji i możliwości sprzedawcy – poprzez formularz dostępny na stronie internetowej, e-mail, a nawet telefonicznie. Ważne jest, aby konsument poinformował sprzedawcę o swojej decyzji przed upływem 14-dniowego terminu.

Po zgłoszeniu chęci odstąpienia od umowy, klient ma kolejne 14 dni na odesłanie towaru do sprzedawcy. Towar powinien być zwrócony w stanie nienaruszonym, choć prawo pozwala na jego rozpakowanie i sprawdzenie w zakresie niezbędnym do stwierdzenia jego charakteru, cech i funkcjonowania. 

Sprzedawca natomiast zobowiązany jest zwrócić wszystkie dokonane przez konsumenta płatności, w tym koszty dostarczenia towaru, w ciągu 14 dni od momentu otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Warto jednak pamiętać, że sprzedawca może wstrzymać się z dokonaniem zwrotu pieniędzy do momentu otrzymania towaru z powrotem lub dostarczenia przez konsumenta dowodu jego wysyłki.

Kto ponosi koszty zwrotu towaru?

W większości przypadków koszty odesłania towaru do sprzedawcy ponosi konsument, chyba że sprzedawca zgodził się na pokrycie tych kosztów lub nie poinformował o konieczności ich poniesienia. Konsument powinien zwrócić uwagę na te aspekty już na etapie składania zamówienia, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas zwrotu.

Kiedy nie możemy zwrócić towaru?

Nie wszystkie towary można zwrócić bez podania przyczyny. Wyjątki obejmują m.in. produkty wykonane na specjalne zamówienie konsumenta, towary szybko psujące się, a także zapieczętowane produkty higieniczne, które zostały otwarte po dostarczeniu. W takich przypadkach prawo do zwrotu towaru nie przysługuje, dlatego warto dokładnie zapoznać się z warunkami zwrotu przed dokonaniem zakupu.

Jak napisać biznes plan?

Redakcja linkmania.pl

Hej! Jesteśmy zgranym zespołem, w których każdy interesuje się inną tematyką, a mimo to uwielbiamy spędzać razem czas! Z naszych artykułów dowiesz się wielu ciekawych informacji na temat prowadzenia biznesu, finansów, kultury, nauki, stylu życia, mody, urody i technologii. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?